O stowarzyszeniu

Bydgoska Rodzina Katyńska rozpoczęła swą działalność 13 lutego 1990 r. w Klubie Dziennikarza na ul. Sielanka w Bydgoszczy. Inicjatorkami powołania stowarzyszenia były uczestniczki pielgrzymki odbywającej się w październiku 1989 r. do mogił polskich oficerów pomordowanych na Wschodzie: Gabriela Jaraczewska, Danuta Rumfeld, Barbara Folyn – Roganowicz i Gabriela Gajdel – Tomaszewska.

Na pierwszym spotkaniu obecnych było zaledwie 15 osób, z czasem jednak  przybywało wdów i dzieci po Katyńczykach,  dla których Stowarzyszenie stało się wspólnotą pamięci o ojcach pomordowanych przez NKWD  i żywym dowodem „prawdy katyńskiej”.  9 czerwca 1992 roku rodzina Katyńska liczyła 142 członków  w tym 38 wdów.

Rok 1990 był znaczący dla stowarzyszenia z kilku względów:

• 23 sierpnia Klub Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy decyzją gen. dyw. Zbigniewa Zaleskiego stał się siedzibą Rodziny Katyńskiej a tym samym organizacja otrzymała wsparcie ze strony Wojska Polskiego.
  • Tego samego roku, w październiku kapelanem Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej zostaje  ks. prałat Romuald Biniak, proboszcz Kościoła Polskich Świętych Braci Męczenników na Wyżynach. Przy kościele z inicjatywy stowarzyszenia powstaje symboliczny Krzyż i cmentarzyk katyński a dwa razy w roku w kwietniu i wrześniu odprawiana jest msza za najbliższych z udziałem Wojska i członków stowarzyszenia.
  • 29 III 1992 roku odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru przez JE ks.bp. Jana Nowaka i ks. Prałata Romualda Biniaka przy udziale władz województwa, miasta Bydgoszczy i wojska.
  • 9 czerwca 1992 roku Bydgoska Rodzina Katyńska została wpisana do rejestru stowarzyszeń i tym samym rozpoczęła formalną działalność.

Pierwszym prezesem organizacji została Danuta Rumfeld współzałożycielka i inicjatorka powołania stowarzyszenia- człowiek instytucja, organizatorka pielgrzymek trasą cmentarzy na wschodzie, po dawnych Kresach Rzeczpospolitej, autorka i współautorka wielu opracowań poświęconych zamordowanym na nieludzkiej ziemi. Danuta Rumfeld kierowała Bydgoska Rodziną Katyńską 12 lat zmarła 20 sierpnia 2002 roku.

Z chwilą jej odejścia stowarzyszenie liczyło 93 osoby a obowiązki prezesa objęła Barbara Bocheńska. Z wykształcenia polonistka i pedagog, brała udział w licznych spotkaniach z uczniami bydgoskich szkół podczas których przekazywała młodym prawdę o tragedii jeńców, ofiar NKWD i ich rodzin. Organizowała i uczestniczyła w wielu pielgrzymkach na groby ojców i w wyjazdach na dawne ziemie II Rzeczpospolitej. Kierując stowarzyszeniem przyczyniła się do utrwalenia pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej.

Barbara Bocheńska zmarła 8 stycznia 2013r., od 2007 roku z powodu choroby nie pełniła już funkcji prezesa a jej obowiązki przejęła Izabela Montowska, która kieruje organizacją do chwili obecnej. Nowa szefowa z  wielkim zaangażowaniem kieruje organizacją, wraz z zarządem uczestniczy w ważniejszych uroczystościach patriotycznych, spotkaniach poświęconych tematyce katyńskiej, współorganizuje wyjazdy i pielgrzymki do miejsc pamięci.

Z inicjatywy Zarządu 25 kwietnia 2010 r. w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odsłonięto i poświęcono nowy Krzyż Katyński na symbolicznym cmentarzu przy kościele p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników. Przez kolejne 5 lat trwały prace nad renowacją cmentarzyka katyńskiego. Nowy projekt autorstwa Jana Kai, wykonany przez Galerię Autorską Jan Kaja Jacek Soliński został odsłonięty w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej 24 kwietnia 2015.

Od momentu powołania stowarzyszenia przez wiele lat jego członkowie aktywnie uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach lokalnych i ogólnopolskich mających na celu  upamiętnienie zbrodni popełnionej przez NKWD na polskich jeńcach wojennych  w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni na wschodzie oraz szerzeniu prawdy o Katyniu. Wśród podejmowanych działań wymienić  można: spotkania z Federacją Rodzin Katyńskich w Warszawie w sprawie budowy cmentarzy i sanktuarium w Katyniu, udział w pielgrzymkach i uroczystościach pogrzebowych w Charkowie, Miednoje i Katyniu, udział w wystawach i spotkaniach poruszających tematykę katyńską, udział w uroczystościach patriotycznych i rocznicowych organizowanych przez władze Bydgoszczy, województwa, POW, i inne organizacje,  udział w konferencjach naukowych, przeglądach filmowych i promocjach książek poświęconych Katyniowi.

Ważnym aspektem działalności stowarzyszenia stały się spotkania z młodzieżą w szkołach oraz wsparcie szkół w akcji Dęby Pamięci ”Katyń ocalić od zapomnienia”. Wśród szkół, które współpracowały z naszym stowarzyszeniem i uczciły dębem pamięci naszych ojców były: Publiczne Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, Zespół szkół w Rynarzewie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie, Publiczne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu Krajeńskim, Gimnazjum nr 26 w Bydgoszczy.

W swojej aktywności stowarzyszenie działa także w sferze wydawniczej – opracowało i wydało 3 publikacje: na 10 – lecie i 20 – lecie Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej a także wydało monografię z biogramami pomordowanych i losów ich rodzin po II wojnie światowej. Obecnie stowarzyszenie liczy 52 osoby. Spotkania Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej odbywają się w trzecią środę miesiąca o godz. 17.00 w Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ul. Sułkowskiego 52A w Bydgoszczy.

Rodzina Katyńska Bydgoszcz

Strona internetowa Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Bydgoszczy