Zbrodnia Katyńska – co pamiętamy?
13 kwietnia – w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – w Muzeum Katyńskim odbędzie się debata Zbrodnia Katyńska – co pamiętamy? Pretekstem do debaty będzie prezentacja raportu Narodowego Centrum Kultury pt. Pamięć o Zbrodni Katyńskiej. Raport z badania ilościowego i jakościowego. Zawiera on omówienie wyników badań sondażowych przeprowadzonych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków i prezentuje dzisiejszy kształt pamięć o zbrodni z 1940 roku i jej następstwach. Po jego przedstawieniu uczestnicy debaty podzielą się swoimi refleksjami i porozmawiają m.in. o możliwości popularyzacji wiedzy o Zbrodni Katyńskiej w Polsce i poza jej granicami.
Choć zdecydowana większość Polaków (90%) wie o Zbrodni Katyńskiej, to jednak odsetek osób deklarujących że nie wiedzą nic o tym wydarzeniu rośnie w porównaniu z analogicznymi badaniami z lat ubiegłych. Najwięcej takich odpowiedzi pochodzi od osób młodych. Autorzy raportu wiążą to z wydarzeniami towarzyszącymi poprzednim badaniom – premierą filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy czy Katastrofą Smoleńską, które znacznie podniosły wówczas społeczną świadomość tragicznych wydarzeń z roku 1940.
Znacząco rośnie natomiast społeczna świadomość autorstwa Zbrodni Katyńskiej, choć nadal 3% przypisuje odpowiedzialność, idąc za oficjalną propagandą okresu komunistycznego, Niemcom. Maleje za to odsetek osób uważających, że Zbrodnia Katyńska i utrzymywane przez lata Kłamstwo Katyńskie miały istotny wpływ na powojenne losy Polski.
Po przedstawieniu raportu chcielibyśmy rozpocząć dyskusję z uczestnikami debaty i zastanowić się jak wygląda dziś pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce, a także poza jej granicami. Co wpływa na poziom wiedzy na temat tego wydarzenia w społeczeństwie oraz w jaki sposób można dziś popularyzować wiedzę o Zbrodni Katyńskiej w Polsce i poza jej granicami.
Debata rozpocznie się pokazem krótkiego filmu przygotowanego przez NCK pt. „Sztafeta”. Zwiastun filmu można obejrzeć na stronie Narodowego Centrum Kultury: www.nck.pl.
kiedy: 13 kwietnia 2018 r., piątek, godz. 14.00
gdzie: Muzeum Katyńskie, ul. Jana Jeziorańskiego 4 (Cytadela Warszawska)
R.S.V.P. kolakowska@cprdip.pl
Organizatorzy spotkania:
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego