lata 1990 – 2009
Już w kwietniu 1990 roku w 50 – tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej w intencji pomordowanych, odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników, którego proboszcz prałat Romuald Biniak został kapelanem naszej Rodziny.
Przy kościele ustawiliśmy Krzyż Katyński i założyliśmy symboliczny cmentarzyk. Tam też odbywają się coroczne Uroczystości Katyńskie.
19 grudnia 1990 r. odbył się pierwszy wspólny opłatek z udziałem kapelana, dowództwa POW i przedstawicieli organizacji kombatanckich. Ta uroczystość wpisała się na stałe do naszego kalendarza.
W marcu 1991 r. przy pomocy Klubu POW urządzono wystawę „Katyń w dokumentach i wspomnieniach”.
29 marca 1991 r. po uroczystej Mszy Świętej odbyło się poświęcenie Sztandaru Rodziny. Poświęcenia dokonał J.E ks. bp. Jan Nowak oraz prałat Romuald Biniak. W uroczystości wzięły udział władze miejskie i wojewódzkie oraz dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
29 czerwca 1991 r. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Bydgoszcz zostaje wpisane do Rejestru Sądowego.
Nasz poczet sztandarowy oraz członkowie Rodziny Katyńskiej biorą udział w uroczystościach państwowych i rocznicowych.
W 1995 r delegacje naszej Rodziny uczestniczyły w uroczystościach wbudowania kamieni węgielnych pod budowę:
* Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu
* Polskiego Cmentarza Wojennego w Charkowie
* Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje
W ciągu 20 lat naszej działalności współpracowaliśmy z Muzeum Tradycji POW. Powstał tam Kącik Katyński oraz zorganizowano wystawy:
* 1991 r. ” Wystawa katyńska ”
* 1996 r. ” Katyń, Charków – ziemia oskarża ”
* 2000 r. ” Polskie cmentarze wojenne ”
Z naszej inicjatywy odbywały się również seminaria filmowe oraz sesje naukowe. Ufundowaliśmy tablice pamiątkowe :
w 1993 r. na szańcu przy pomniku męczeństwa na Starym Rynku i w kaplicy kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników.
w 2000 r. na frontonie gmachu muzeum POW oraz w kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
W 2000 r delegacje naszej Rodziny uczestniczyły w uroczystościach otwarcia i poświęcenia :
* Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu
* Polskiego Cmentarza Wojennego w Charkowie
* Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje
Staraniem śp. Danuty Rumfeld wydaliśmy 6 pozycji książkowych poświęconych pamięci naszych ojców. Współpracujemy z organizacjami kombatanckimi, szerzymy wiedzę o naszej tragicznej historii poprzez spotkania z młodzieżą szkół podstawowych i średnich.
Organizujemy podróże historyczno – sentymentalne na dawne Kresy Wschodnie a także Litwę, Łotwę i Estonię zawsze zabierając dary dla polskich szkół, przedszkoli i parafii. Odbyliśmy pielgrzymki do Katynia i Kozielska, Charkowa i Starobielska, Ostaszkowa i Miednoje. Zawsze wspomagało nas Wojsko Polskie udostępniając autokary i uzupełniając asortyment pomocy charytatywnej. Wspólne działania i podróże pozwoliły nam zadzierzgnąć trwałe przyjaźnie i scementować naszą Rodzinę.
W 2007 r. członkowie naszej Rodziny zostali zaproszeni do Warszawy na premierę filmu „Katyń” reż. Andrzeja Wajdy.
11.12.2007 r. przedstawiciele naszej Rodziny byli gośćmi Marszałka Sejmu Pana Bronisława Komorowskiego na spotkaniu z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W 2007 r. Zarząd Rodziny Katyńskiej, w imieniu jej członków, wystąpił o mianowanie przez Prezydenta R. P. Ofiar Zbrodni Katyńskiej na wyższe stopnie wojskowe i funkcyjne.
13.04.2008 r. wzięliśmy udział w uroczystościach w Warszawie „Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.
Od 2008 r. do 2009 r. zabiegaliśmy o postawienie nowego Krzyża Katyńskiego na symbolicznym cmentarzyku przy kościele p. w. Świętych Polskich Braci Męcznników w Bydgoszczy.
W grudniu 2009 r. dzięki pomocy sponsorów został postawiony nowy Krzyż Katyński i uporządkowany symboliczny cmentarzyk. Poświęcenie Krzyża przewidziano w trakcie uroczystości rocznicowych 25.04.2010 r.